Nakon što su naši prijatelji i stručnjaci iz različitih oblasti ponudili svoje viđenje važnosti rada naše ustanove i generalno očuvanja baštine, na red su došli uposlenici Zavoda.
U narednom ciklusu, koji nosi naziv „Saradnici Zavoda o Zavodu” , s željom da publici predstave mehanizme rada zahvaljujući kojima svakodnevno doprinose očuvanju kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa, u formi kratkih video zapisa govore uposlenici Zavoda.
Nakon što su prijatelji Zavoda govorili o radu ove ustanove i važnosti očuvanja baštine, došao je red i na naše saradnike. U ovom ciklusu koji nosi naziv „Saradnici Zavoda o Zavodu” za početak govorit će nam Alma Subašić Omerović, izvrsna interpretatorica sevdalinki, koja je i arhitektica i radi na očuvanju nematerijalnog i materijalnog naslijeđa Kantona Sarajevo.
U okviru projekta „Saradnici Zavoda o Zavodu”, o izazovima arheologije u današnjem vremenu i na našim prostorima govori arheolog Mirza Kapetanović, zaposlen u Kantonalnom Zavodu kao viši stručni saradnik za zaštitu arheološkog naslijeđa.
O mapiranju čaršijskih i mahalskih džamija, kreiranju “Mape sjećanja Sarajevske ruže 1992-1995” te degradiranju naših mahala govori Damir Hodžić, diplomirani arhitekta i stručni saradnik za zaštitu spomeničkog naslijeđa u Kantonalnom zavodu za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo.
Retrospektivu rada Zavoda i priču o stručnjacima koji su od njega načinili respektabilnu ustanovu donosi nam naša kolegica mr.sci. Amra Čusto, stručni savjetnik za zaštitu historijskog naslijeđa.
Od ’60-ih godina prošlog vijeka pa sve do danas, Zavod čuva vrijednu arhivsku građu. Više o tome, u okviru projekta „Saradnici Zavoda o Zavodu”, govori nam dipl. prof. historije Amra Rodić, viši stručni saradnik za dokumentacionu građu.
Historičarka umjetnosti i komparativistica, dr. sci. Mirha Šabanović u Zavodu obavlja posao stručnog savjetnika za zaštitu spomeničkog naslijeđa. O njenom viđenju ove ustanove i poslu za koji rado kaže da je raznolik i dinamičan jer se veže za različite oblasti i različita razdoblja, detaljnije možete pogledati u ovom videu.
Selma Karačević-Kapić u Zavodu obavlja poslove stručnog savjetnika za konzervatorsko-restauratorske radove. U okviru projekta, govori o različitim fazama kroz koje je prošla ova ustanova, ali i o trenutnom razvojnom zamahu.
Emir Ramić je diplomirani pravnik koji u Zavodu radi na poziciji stručnog saradnika za pravne poslove. Naš kolega također je učestvovao u ovom projektu gdje je sa stanovišta vlastite profesije govorio o radu ove ustanove.
„Odjel opštih, pravnih i finansijskih poslova Zavoda kroz rad nastoji osigurati primjenu pravila, politika i procedura kojima se je potrebno rukovoditi kako bi poslovanje, odnosno realizacija programskih ciljeva, bila realizovana na pravilan, transparentan i efektivan način.” Vedad Bezdrob, stručni saradnik za finansijske poslove.
Kolegica Zaila Uzunović, dipl.ing.arh., započela je karijeru u najizazovnijim vremenima novije historije naše zemlje. S tim u vezi, iza nje je bogata karijera u oblasti zaštite graditeljskog naslijeđa, odnosno sveobuhvatnih zadataka na sanaciji, restauraciji i rekonstrukciji spomenika. Detaljnije o toj temi, ali i važnosti izrade separata zaštite kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa, govori u nastavku našeg projekta.
Kako mezarje svojim vizuelnim ostvarenjem simbolizira duhovni mir i dostojanstvo objašnjava nam kolegica Semra Mahić, diplomirani orijentalista, koja je karijeru posvetila izučavanju islamske sepulkralne (nadgrobne) arhitekture. U okviru višedecenijskog profesionalnog angažmana, važan je njen rad na naučno-istraživačkom polju, što rezultura nizom izložbi, kataloga te prevoda.
Kolegica Erna Dautbegović, MA biolog-ekolog, predstavila nam je kratak pregled istorije institucionalne zaštite prirodnog bogatstva naše zemlje. Također, pojasnila je važnost našeg Zavoda jer svojim djelovanjem ujedinjuje zaštitu prirodnog i kulturnog naslijeđa čiji spomenici u neraskidivoj vezi simboliziraju tačku u kojoj nastaju naši identiteti.
Intervencijama u današnjem vremenu stvara se zagušujuća atmosfera prostora i života u njemu. Uništavaju se elementi od kojih ovisimo, poput kvalitetnog zraka, vode i zelenila, koje je tradicionalna gradnja itekako uvažavala. A, budući da je uloga očuvanja naše baštine izuzetno kompleksan i izazovan posao, šta je to na čemu se treba kontinuirano raditi, govori saradnica Zavoda, Amira Radončić, dipl.ing.arh.
Biti uposlen na poziciji domar-domaćin u Zavodu ne podrazumijeva statičan posao. Tako, pored rada na portirnici, zatim uređenja vrta i obavljanja popravki, naš saradnik Saudin Šegić nerijetko se nađe i na terenu sa svojim kolegama. S obzirom na to da je zaljubljenik u prirodu, nije ni čudo što mu je to najdraži dio posla.
Interesantan i izazovan je i posao PR-a Zavoda. Osmišljavanje novih projekata kojima će se promovisati važnost očuvanja baštine za nas je jednako važno kao i komunikacija sa medijima.