Simbolično, 7. januara, na pravoslavni Božić, otvorena je Despića kuća svim građanima Sarajeva i svim dragim gostima. Direktorica JU “Muzej Sarajeva” gospođa Indira Kučuk-Sorguč i gospodin Boris Trapara, direktor JU Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, praznično, uz božićnu pogaču, žito i badnjak poželjeli su dobrodošlicu prisutnima te ih pozvali u obilazak ovog spomenika od izuzetnog značaja.
Da bi Despića kuća zablistala u punom sjaju, poduzeti su brojni radovi koji su obuhvatili čišćenje, popravke, bojenje, restauraciju i konzervaciju.
Za uspješnu obnovu Despića kuće zaslužan je dobrim dijelom i naš Zavod kao nosilac projekta za radove u unutrašnjosti objekta. Pukotine u malteru su analizirale i dale stručno mišljenje kolege iz Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo. Za sredstva za najvažniju intervenciju – radove na vanjskoj stolariji, Zavod je aplicirao kod Udruženja AIASN-a. Svi radovi su vršeni pod nadzorom kolega iz Federalnog zavoda za zaštitu spomenika. Finansijska sredstva za ovaj važan projekat obezbijeđena su zahvaljujući Zavodu i Muzeju Sarajeva, uz podršku Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo na čelu s ministrom Kenanom Magodom te Vlade Kantona Sarajevo na čelu s premijerom Nihadom Ukom.
Zavod je i autor projekta tekućeg održavanja fasade Despića kuće koji će zahvaljujući Gradskom vijeću Grada Sarajeva biti realizovan tokom 2025. godine. Vrijedi istaći i materijalnu podršku koju uvijek nudi Opština Stari Grad Sarajevo.
Svim ovim radovima je prethodilo opsežno istraživanje, izrada projektne dokumentacije i pribavljanje saglasnosti (s obzirom na to da se radi o nacionalnom spomeniku Bosne i Hercegovine), što je uspješno koordinisala direktorica Muzeja Sarajeva, Indira Kučuk-Sorguč i zahvaljujući čijim naporima smo ove radove i priveli kraju.
Despića kuća, jedan od depandansa Muzeja Sarajevo, prikazuje način življenja uticajne i bogate gradske pravoslavne porodice s kraja XIX i početkom XX vijeka. Članovi porodice Despić kuću su poklonili Sarajevu, skupa s objektom u kojem je danas smješten Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti. Ono što nerijetko iznenadi posjetioce jeste tzv. Pozorišna soba, odnosno primaća soba u kojoj su se izvodile amaterske predstave, pa se ova prostorija smatra pretečom savremenog pozorišta u Sarajevu.