Tel: +387 33 475 033|E-mail: heritsa@spomenici-sa.ba

Arheološki park Kalin-hadži Alijine džamije u Sarajevu svečano je otvoren 9. decembra 2024. godine. Urađen je prema projektu koji je 2019. godine izradio JU “Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo”.

Kalin-hadži Alijina džamija sagrađena je sredinom XVI stoljeća. Na istom lokalitetu postojali su mekteb i harem unutar kojeg se nalazilo mezarje. Džamija je srušena 1947. godine zbog izgradnje stambenih zgrada.

Arheološka istraživanja na lokalitetu provedena su više puta, pri čemu su otkriveni temelji džamije, mekteb, mezarje, haremski zid, kao i ostaci stambenog objekta i kaldrme. Na osnovu rezultata tih istraživanja, Zavod je između 2007. i 2019. godine izradio tri projekta konzervacije i prezentacije te dva projekta privremene konzervacije.

Pronađeni arheološki ostaci konzervirani su i djelomično rekonstruirani u skladu s prostornim mogućnostima i potrebama prezentacije. Metoda prezentacije zasniva se na principima interpretacije naslijeđa, fokusirajući se na komunikaciju kulturnih vrijednosti kroz pažljivo osmišljene interpretacijske elemente i prostorne intervencije.

Metod prezentacije prelazi sa tradicionalnog, statičnog prikaza baštine na dinamičan i interaktivan pristup, te koristi mehanizam kreiranja doživljaja za posjetitelje, kroz koji interpretacija naslijeđa postaje smislen, edukativan i inspirativan proces.

Sakralni prostor kontrastira s profanim dijelom zahvaljujući pažljivo biranoj materijalizaciji. Instalacija u obliku žičane sobe predstavlja stambenu jedinicu, definira granicu između unutrašnjeg i vanjskog prostora, aludirajući na nekadašnje mušepke. Zeleni prostor okružuje cijeli park, dok istovremeno djeluje i kao zaštitna barijera. Fizički pristup arheološkim ostacima džamije i harema ograničen je na kaldrmu koja vodi do džamije unutar čijih temelja su posađeni sedumi, koji asociraju na džamijski tepih.

Arheološki park Kalin-hadži Alijine džamije predstavlja inovativan primjer očuvanja kulturnog naslijeđa, gdje se tradicija i savremene metode spajaju u jedinstvenu cjelinu. Kroz pažljivo osmišljen konzervatorski pristup, park omogućava posjetiteljima da dožive prošlost na interaktivan i edukativan način. Primjenom novih metoda interpretacije naslijeđa, prostor se transformira u dinamično okruženje, gdje se arheološki ostaci ne samo čuvaju već i oživljavaju kroz iskustvo. Ovaj pristup doprinosi dubljem razumijevanju kulturnih vrijednosti i njihovom očuvanju za buduće generacije.

Trenutno je u toku završna faza projekta, koja uključuje izradu plana interpretacije, dizajn i pripremu sadržaja za interpretacijske elemente poput info-pulta, panoa i maketa, čime će se dodatno obogatiti iskustvo posjetitelja.

  • Voditeljica projekta, projektant faze konzervacije i metoda prezentacije: stručni savjetnik za zaštitu graditeljske baštine Selma Karačević-Kapić, dipl. ing. arh.
  • Projektant faze pejzažne arhitekture: kand.mr.sci.pejz.arh. Narcisa Bašić-Gaković, dipl. ing. arh.
  • Projektant faze konstrukcije: Sead Halilović, dipl.ing.građ.
  • Projektant faze hidrotehnike: Edin Honić, dipl.ing.građ.
  • Projektant faze iluminacije: Admir Kuhinja, dipl.ing.el.
  • Investitor: Općina Centar Sarajevo, Vlada Federacije BiH, Vlada Kantona Sarajevo

Foto: Općina Centar Sarajevo

2024-12-11T11:33:01+00:0011/12/2024|Aktuelnosti, Uncategorized|