Javna ustanova Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo počela je s radom davne 1963. godine kao Fond za uređenje Baščaršije.
Historijski, kulturni i turistički značaj Baščaršije stvarao je snažnu potrebu za institucionalnom brigom o ovoj arhitektonskoj i privrednoj formaciji. Rješenje je nađeno u formiranju pomenutog Fonda koji je pod tim nazivom postojao do 1965. godine kada prerasta u Gradski zavod za zaštitu i uređenje spomenika kulture. Novoformirani Zavod naslijedio je kadrove i dokumentaciju od Fonda za uređenje Baščaršije te proširio kapacitete kroz zapošljavanje i usavršavanje stručnjaka iz različitih oblasti koji su imali za cilj zaštititi i sačuvati baštinu Sarajeva i njegove okoline.
Shodno promjeni administrativne podjele Bosne i Hercegovine, Zavod prerasta u kantonalnu instituciju i od 1997. postoji pod današnjim imenom a pored spomenika kulture, u njegovu djelatnost uključena je cjelokupna kulturno-historijska i prirodna baština Kantona Sarajevo.
Brojni su stručnjaci iz različitih oblasti doprinijeli radu Zavoda. Prvi rukovodilac naše ustanove bio je znameniti naučnik, inženjer arhitekture Alija Bejtić, koji je na poziciji direktora Zavoda bio do 1977. godine. Njegov profesionalni doprinos od neupitnog je značaja za Zavod i očuvanje kulturno-historijskih spomenika Sarajeva.
Nakon Alije Bejtića, direktori i direktorice Zavoda bili su: Stevan Borozan, Emira Zečević, Dženana Gološ, Vesna Mušeta-Aščerić, Valida Čelić-Ćemerlić, Munib Buljina, Nervin Dacić i v.d. Amra Čusto. Sadašnji direktor ustanove je Boris Trapara.
Zavod je institucija koja stoji na čvrstim temeljima izgrađeni na kompetencijama svojih usposlenika i njihovom višedecenijskom radu na zaštiti baštine Sarajeva te je kao takav jedan od garanta njenog očuvanja, što nas čini posebno ponosnima.