Ured Grada Beča u saradnji sa Kantonalnim zavodom za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo organizovao je radionicu pod nazivom „Sanacija zgrada s fokusom na zaštitu spomenika – iskustva iz Beča“.
Radionica je započela 14. juna u Olimpijskom muzeju u Sarajevu, gdje je osmočlana delegacija iz Beča prezentirala svoja iskustva iz oblasti utopljavanja i ozelenjavanja zgrada, prelaska na obnovljive izvore energija te smjernica za administraciju i odobrenje.
Šefica Ureda Grada Beča u Sarajevu Tijana Purgić izjavila je da je radionica nastala na inicijativu Kantona Sarajevo da ostvari saradnju ova dva grada u kontekstu sanacije zgrada koje su zaštićena kulturno-historijska dobra.
Boris Trapara, direktor Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, ovim povodom je rekao: „Cilj ove radionice je, s obzirom na to da Grad Beč radi različite intervencije kroz mjere i metode zaštite na kulturno-historijskim dobrima kakve imamo i u Sarajevu, da preuzmemo ta pozitivna iskustva i metodologiju rada.“ Trapara je naglasio da je u fokusu restauracije i sanacije centralna gradska zona Sarajeva u kojoj su fasade trenutno u izuzetno lošem stanju.
Radionici su prisustvovali i predstavnici Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, Skupštine KS i Općine Centar.
Drugog dana programa, Boris Trapara je učesnike radionice poveo u obilazak lokacija od kulturno-historijskog značaja. Tom prilikom gosti iz Beča obišli su, između ostalog, Begovu džamiju, Sefardsku sinagogu, Staru pravoslavnu crkvu te Katedralu Srca Isusova.